METODY OCZYSZCZANIA ORGANIZMU Z TOKSYN

Obecność niewielkich ilości toksyn w tkankach organizmu jest zupełnie normalna: narządy wydalnicze, których zadaniem jest oczyszczanie organizmu, odfiltrowują i usuwają je. Problem pojawia się, gdy toksyny przekraczają pewien poziom. Narządy oczyszczające nie są już w stanie ich wydalać, więc toksyny gromadzą się i działają niekorzystnie na organizm. Substancje te kumulują się we wszystkich narządach, w szczególności w wątrobie, układzie pokarmowym, tkance tłuszczowej i tkance nerwowej. Nadwerężony organizm zaczyna następnie zdradzać oznaki utraty witalności.

To dlatego wskazane jest reagowanie, gdy tylko pojawiają się sygnały ostrzegawcze, takie jak zmęczenie, bóle głowy i alergie.

Oczyszczanie - to działania prowadzące do przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Jak często należy przeprowadzać kurację oczyszczającą?

Jeśli cierpisz na brak witalności, niespokojny sen (lub bezsenność), spowolnione trawienie, zaparcia, bóle głowy, zatrzymanie wody w organizmie lub masz ziemistą cerę, są to prawdopodobne oznaki, iż narządy wydalnicze mogły zostać przeciążone toksynami. Cztery kuracje oczyszczające rocznie w czasie każdej zmiany pory roku mogą poprawić Twoje samopoczucie. Jest kilka powszechnie znanych metod oczyszczania.

ZIELONA HERBATA

Ekstrakt z liści zielonej herbaty jest najbogatszym źródłem polifenoli, wymiatających toksyczne wolne rodniki tlenowe. Polifenole zmniejszają aktywność cytochromu P450 i przyspieszają zamianę toksycznych substancji na formy rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach, dzięki czemu mogą być szybciej wyeliminowane z organizmu.

DIETY

Najpopularniejsze są diety owocowo-warzywne. Powinny trwać około 10-20, dni bo to jest odpowiedni czas, aby oczyścić organizm z toksyn i przywrócić jego prawidłowe funkcjonowanie. W dietach tego typu rezygnuje się z używek. Na posiłki zjada się surowe lub gotowane warzywa oraz wypija duże ilości świeżych soków owocowo-warzywnych. Zwykle od ok. 7 dnia wprowadzane są stopniowo fermentowane napoje mleczne, produkty zbożowe, ryby lub chude mięso.

Inne diety oczyszczające przewidują od samego początku oprócz owoców i warzyw - spożywanie fermentowanych napojów mlecznych i produktów zbożowych, w szczególności kasz, a np. od 8 dnia dodawane są ryby lub chude mięso. Tego typu diety są bezpieczne dla zdrowia i skuteczne.

Po zakończeniu diety owocowo-warzywnej zaleca się utrzymywanie diety niskokalorycznej na poziomie około 1000 kcal przez 2 tygodnie, a następnie stopniowe zwiększanie kaloryczności posiłków przez kolejne tygodnie.

SAUNA

Z potem eliminowanych jest wiele substancji toksycznych. Dlatego pocenie się jest bardzo korzystne dla organizmu. Wysoka temperatura w saunie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry i wzmożone pocenie. W ciągu jednego, niezbyt ciepłego, dnia człowiek wydziela od 0,5 do 1 litra potu. Podczas 0,5-1 godziny pobytu w saunie może powstać kilka litrów potu. Jest to bardzo dobra metoda oczyszczania organizmu z toksyn, ale głównie tych rozpuszczalnych w wodzie. Z sauny można korzystać 1-2 razy w tygodniu.

Namiastką sauny jest brany codziennie rano prysznic z naprzemiennie ciepłą i chłodną wodą. Poprzez łagodne zmiany temperatury pobudzane jest krążenie krwi i limfy, co powoduje, że lepiej są zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze wszystkie tkanki organizmu.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny: choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, infekcje, choroby zakaźne.

HYDROKOLONOTERAPIA

Jest to jedna z najstarszych metod oczyszczania organizmu z toksyn. Polega na głębokim płukaniu jelita grubego. Jej zadaniem jest usuwanie zalegających mas kałowych oraz szkodliwych bakterii i ich toksyn z jelita. Usuwane są niestety również te dobre bakterie. Uważa się, że tą metodą można poprawić pracę jelit, wyeliminować zaparcia i polepszyć wchłanianie składników odżywczych. Za pomocą Hydrokolonoterapii eliminuje się toksyny zawarte w przewodzie pokarmowym. Metoda ta jest jednak dość kontrowersyjna. Ma wiele przeciwwskazań: wszystkie choroby przewodu pokarmowego, choroby serca, niewydolność nerek, anemia.

GŁODÓWKA

Leczniczymi aspektami głodówek zainteresowano się już wiele lat temu. Próbowano je stosować w terapii różnych schorzeń. Idea głodówki jest taka, że organizm pozbawiony dowozu energii z zewnątrz zaczyna spalać zmagazynowane zapasy glukozy, a następnie tłuszczów. W tkance tłuszczowej skumulowane są ogromne ilości toksyn, które zostają uwolnione do krwi, a następnie stopniowo wydalane z organizmu przez przewód pokarmowy. Organizm przeprowadza "przegląd generalny" zgromadzonych zapasów i sposobu funkcjonowania. Podczas głodówki spada tempo metabolizmu i produkcja toksycznych wolnych rodników tlenowych. Odciążony zostaje układ pokarmowy, ponieważ nie otrzymuje pożywienia do trawienia. Organizm usuwa w tym czasie zbędne komórki.

Głodówka może trwać 1 dzień do kilku-kilkunastu. Powinno się wówczas pić dużo wody mineralnej, aby rozcieńczać płyny ustrojowe i zwiększać ilość toksyn wydalanych wraz z moczem i ze stolcem. Głodówki mają również wielu wrogów. Są to metody niefizjologiczne oczyszczania. Mogą znacznie osłabiać organizm i powodować szereg działań niepożądanych, jak na przykład: napad kolki u osób z kamicą dróg żółciowych, napad dny moczanowej u osób z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego, obniżenie odporności, omdlenia, wtórny przyrost masy ciała po powrocie do wcześniejszego odżywiania. Głodówka może być prowadzona tylko i wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza!

Przeciwwskazania do głodówek występują szczególnie u dzieci, osób starszych, osób cierpiących na choroby przewlekłe organizm jest już zwykle wyczerpany), choroby zakaźne, choroby psychiczne.

Wnioski: 1-2-dniowe powstrzymanie się od jedzenia, przy wypijaniu odpowiedniej ilości płynów, zmniejszy dowóz szkodliwych substancji do organizmu i nie powinno wpłynąć niekorzystnie na stan naszego zdrowia. Dłuższe kontynuowanie głodówek jest jednak przeciwwskazane. Nawet w wypadku krótkiej głodówki konieczna jest konsultacja lekarza.

KURACJA ZIOŁOWA

Poprzez zastosowanie ziołowej kuracji można usprawnić czynność narządów uczestniczących w eliminowaniu toksycznych związków z organizmu.SOJUSZNIK OCZYSZCZANIA: WODA

Wskazane jest pić dużo wody podczas kuracji, aby pomóc organizmowi usunąć toksyny. Najlepiej byłoby wypijać co najmniej 1,5 - 2 litry wody dziennie w celu pobudzenia procesu oczyszczania.

Pij wodę w naturalnej postaci jako niegazowaną wodę mineralną lub w postaci ziołowej bądź zielonej herbaty.

Warunki Prawne
Copyright 2009